A History of the Church
Основи Української Православної Церкви беруть свій початок від акту хрещення Київської Руси князем Володимиром Великим у 988 році. Християнство прийшло до нас з Візантії - джерела культури. Протягом семи століть православна церква в Україні підлягала номінально Вселенському (Константинопольському) патріархату як її материнській церкві. Це означає, що патріархи призначали Київських митрополитів, звичайно греків, за деякими винятками, але не втручалися у внутрішні справи церкви. Так вона могла вільно розвиватися і в 17-му столітті досягти свого розквіту. Вона була de facto автокефальною. Внаслідок політичних обставин на Сході Європи того часу та на вимогу Москви у 1686 році Київська митрополія була відділена Вселенським патріархом Діонісієм IV від її материнської церкви - Константинополя і прилучена до Москви з порушенням канонічних правил і приписів. Що це відлучення було неканонічним актом, свідчить синодальний томос Вселенського патріархату від 13 листопада 1924 року про надання автокефалії православній церкві в Польщі.
Етапи відродження
Було декілька спроб відродити національну українську православну церкву в Україні і тим самим відновити історичну Київську митрополію. Вперше - після революції в Росії у 1917 році та політичного усамостійнення України у листопаді 1917 року, коли Церковна Рада проголосила себе тимчасовим Церковним управлінням України. Після акту проголошення самостійності Української Народної Республіки 22 листопада 1918 року послідувало відновлення української православної церкви та проголошення її автокефалії українським урядом законодавчим актом від 1 січня 1919 року. Ця церква існувала до того часу, коли перестала існувати самостійна українська державність внаслідок радянського поневолення України.
Bдруге українська православна церква сформувалася на Всеукраїнському Православному Соборі в Києві у жовтні 1921 року вже в Радянській Україні. Ця українська автокефальна православна церква набула правового статусу тим, що вона себе зареєструвала. У період переслідування комуністичним атеїстичним режимом у 1930 році вона була ліквідована.
Bтретє українська православна церква була відроджена в 1942 році під час німецької окупації України на тривалій канонічній основі. Але діяльність єпископів проходила в дуже важких умовах воєнного часу, при повній недоброзичливості, а то й ворожості окупаційної гітлерівської влади до Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ). Після другої світової війни ця церква продовжила своє існування лише на еміграції у вільному світі.
Церква в батьківщині
У процесі реформ в Радянському Союзі православна церква в Україні поділилася на декілька гілок: Українська Православна Церква Московського Патріархату (раніше іменуюча себе Російською Православною Церквою Московського Патріархату), Українська Православна Церква Київського Патріархату та дві автокефальні гілки. Багато років заходи щодо їх об'єднання в єдину Помісну Церкву та її визнання Вселенським патріархатом залишалися безуспішними. У 2018 році почався процес надання автокефалії об'єднаній Православній Церкві України, який завершився наданням Вселенським патріархатом томосу для України
Українська Православна Церква в Діаспорі
Українська Православна Церква в Діаспорі визнає себе частиною Єдиної, Святої, Соборної і Апостольської Церкви. Вона є продовженням тієї церкви, що під час другої світової війни набула свого канонічного статусу з благословення Варшавського Митрополита Діонісія. Він подбав про відновлення української канонічної ієрархії - перші висвяти якої були звершені єпископами, що перебували у його юрисдикції.
Українська Православна Церква в Діяспорі з єпархіями в Північній і Південній Америці, в Австралії, Новій Зеландії та Західній Європі становить тепер самостійну гілку її материнської церкви - Київської митрополії. З березня 1995 року ця церква перебуває у канонічній і євхаристійній єдності з Вселенським Константинопольським патріархатом і тим сами з усіма канонічними автокефальними православними помісними церквами. Таким чином його всесвятістю патріархом Варфоломієм був відновлений історично зумовлений зв'язок з Вселенським патріархатом. Українська Православна Церква в Канаді творить окрему самостійну гілку і вже від початку 1990 року перебуває у канонічній і євхаристійній єдності з Вселенським патріархатом
Джерело - https://www.ukrainische-orthodoxe-kirche.de/